Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Автор: Товмач Лідія Іванівна вчитель
української мови і літератури
Виповзького НВО «ЗОШ І – ІІІ
ступенів – ДНЗ»
Переяслав-Хмельницької районної
ради
Програма
для загальноосвітніх навчальних закладів: Українська мова 5-12 класи / Автори: Г.Т.
Шелехова, В.І. Тихоша, А.М. Корольчук, В.І. Новосьолова, Я.І. Остаф. За
редакцією Л.В. Скуратівського. – К.: Ірпінь: Перун, 2005. – 176 с.
Слайд 2
Мета: пояснити
правила написання прислівників через дефіс; формувати вміння визначати в
словах орфограму «Дефіс у прислівниках»
та обґрунтувати вибір написання
відповідним правилом; виховувати повагу до рідного слова; розвивати увагу,
спостережливість, закріплювати навички роботи з словником.
Обладнання: вислів І.Я.
Франка, таблиця «Дефіс у прислівниках», підручник, дошка, роздатковий
матеріал, орфографічний словник.
Методи та прийоми, робота
в парах, індивідуальні картки, спостереження за мовним матеріалом,
лінгвістичні перегони, евристична бесіда, робота з підручником, таблицею,
творча робота, метод «ПРЕС».
Хід уроку
Слайд 3
I. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку
— Погляньте
один на одного й подаруйте посмішку. «Побажай мені успіху!».
Слайд 4
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово
вчителя:
Дорогі
діти! Як важливо в наш час бути освіченою, грамотною людиною. Адже всім нам
відомі слова видатного українського письменника І.Я. Франка:
Книги –
морська глибина:
Хто в
них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії
перла виносить.
Тож
вчитися і діставати «перла» з глибин книг – ваше першочергове завдання,
діти.
Слайд 5
Актуальним
буде зараз повторення вивченого нами матеріалу про правопис часток не, ні з
прислівниками. Проведемо інтелектуальну розминку «Лінгвістичний двобій». Двоє
учнів, бажаючих взяти участь у конкурсі, підійдіть, будь ласка, до дошки. Ваше
завдання - ставити один одному запитання
і давати на них відповідь. Якщо ж ви не знатимете відповіді, допоможе клас.
Згодні? То ж до праці!
Орієнтовні запитання
1учень:
Коли частка не пишеться з прислівником окремо?
2 учень:
Чи завжди частка ні пишеться з прислівником разом?
1учень:
Якщо можна підібрати близьке за значенням слово, то як пишеться прислівник з
часткою не?
2 учень:
Яку роль відіграє протиставлення при написанні прислівника з часткою не?
Вчитель.
Так, молодці! З цим завданням ви впорались добре. А як же нам виконати
правильно завдання, що написане на дошці? І що
для цього потрібно?
Завдання: розкрити дужки
і пояснити правопис прислівників:
(хтозна)
як, (будь) хто, (коли) небудь, (по) дружньому, (мало) помалу.
Вчитель:
Написання
таких прислівників дуже часто зустрічаються в писемному мовленні тому ми
обов’язково повинні знати їх правопис.
ІІ. Представлення теми та очікуваних
результатів уроку.
Вчитель.
То ж темою сьогоднішнього уроку є «Правопис прислівників через дефіс». Запишемо
дату і тему уроку у зошити. А яких же результатів ми повинні сьогодні досягти!
(Ознайомлення учнів із очікуваними результатами)
В кінці
уроку, діти, ми перевіримо, чи досягли ми тих результатів, які запланували.
Слайд 6
ІІІ. Надання необхідної інформації
методом «Робота в парах»
Слово
вчителя:
Щоб
виконати написане на дошці завдання нам потрібно, перш за все, зібрати
необхідну інформацію про правопис прислівників через дефіс. Для цього попрацюємо
в парах. (Виготовлено кілька карток, щоб
кожен опрацював над завданням
індивідуально).
Опис роботи в парах.
Роздавши кожній парті (парі) картки дві
однакові - по одній для кожного учасника
пари, пропоную за 1 хв. ознайомитись із
інформацією і обдумати свій висновок.
Після того учні повертаються обличчям один до одного і висловлюються в голос –
спершу ті, що праворуч (30 сек.), а потім ті, що – ліворуч (30 сек.). Ще
півхвилини потрібно дітям для узгодження думок і визначення, хто буде висловлюватись
перед класом.
Слайд 7
Перший вид інформації:
Після префікса по-, якщо прислівник має
суфікс –е, -и, -ому, -ему(-єму) (по-перше, по-нашому, по-людськи)
Другий вид інформації:
Дефіс
пишеться у прислівниках після префіксів будь - , казка - , хтозна - .
Наприклад: будь – як, казна – коли, хтозна – де.
Третій
вид інформації:
Дефіс
пишеться у прислівниках із суфіксами: -
небудь, - таки, - то, - от. Наприклад: де – небудь, де – таки, якось – то.
Четвертий вид інформації:
Складання
однакових чи близьких за змістом слів (ледве-ледве, пліч-о-пліч, тишком-нишком)
Вчитель.
Порівняємо тепер свої висновки з теоретичним матеріалом, вміщеним у підручнику:
2. Звірення своїх
висновків з таблицею «Дефіс у прислівниках»
Префікси
|
Суфікси
|
Після
по +
|
Складання
однакових чи близьких за змістом слів
|
|
Казна-
|
-но
|
-ому
|
ледве-ледве
|
|
|
|
|
рано-вранці
|
|
Хтозна-
|
-то
|
-ему
(єму)
|
з
давніх-давен
|
|
|
|
|
де-не-де
|
|
Бозна-
|
-от
|
-и
|
всього-на-всього
|
|
|
|
|
|
|
Будь-
|
-таки
|
-е
|
|
|
|
-
небудь
|
|
|
|
Слайд 8
Прислівники
з префіксом по- потрібно відрізняти від однозвучних прикметників
і займенників із прийменником по.
Порівняйте:
У році дванадцять місяців, і кожний по-своєму вельможний.
|
І півень по своєму подвір'ї воєводою ходить
|
Слайд 9
Дослідження-спостереження
Запишіть прислівники,звернувши увагу на правопис!
Будь-що-будь, віч-на-віч, всього-на-всього,
де-не-де, коли-не-коли, пліч-о-пліч, як-не-як
Слайд 10
Запам'ятай:
•
Пишуться через дефіс: на-гора,
по-латині
•
Перша частина окремо, а дві наступні
через дефіс пишуться в прислівниках не сьогодні-завтра, без кінця-краю, з
діда-прадіда, з давніх-давен
•
Пишуться окремо:
•
від ранку до вечора, день у день, з боку
на бік, з дня на день, один в один, раз у раз, рік у рік, сам на сам, кінець
кінцем.
•
Пишуться разом:
тимчасом, як (сполучник), чимдуж,
чимдалі, якраз
але: тим часом, все
одно, все рівно, світ за очі, з усіх усюд.
•
Прислівники з де-, аби-, -сь пишуться
разом (десь, абиде, колись)
Слайд 11
—
Ми вивчили правила. То ж давайте тепер виконаємо завдання, що записане
на дошці, розкриємо дужки і обґрунтуємо написання орфограми «Дефіс у
прислівниках» (діти письмово виконують завдання у зошитах, по черзі пояснюючи
правопис прислівників, звіряють написане з
орфографічним словником).
Слайд 12
ІV. Інтерактивна вправа «Акваріум».
Вчитель: Тепер, любі
діти, перейдемо до наступного етапу
нашого уроку і закріпимо здобуті знання за допомогою виконання
практичних завдань.
Опис роботи:
Поділ
класу на групи.
Обговорення
завдання в групі методом дискусії.
Учні
кожної групи знаходять спільне рішення, письмово в зошитах виконують завдання.
Завдання першої групи:
1.Запишіть
прислівники, розкриваючи дужки: (близько), близько, (видимо) невидимо, тишком
(нишком), (десь) не (десь), (більш) менш, тяжко (важко), не сьогодні (завтра).
2.Вставте,
де потрібно, дефіс у прислівниках.
Без
кінця, без сумніву, пліч о пліч, в обмін, по свійськи, в міру, вперед таки, і:
запитання, казна коли, до лиця, до речі, на щастя, з краю в край, хтозна де, з
усіх усюд, в основному, багато багато, в цілому, до побачення.
У прислівниках, які пишуться через дефіс, підкресліть другу від початку
букву і прочитаєте відгадку до загадки: "Ростом невеличке, ні звір, ні
пташка, а землю риє, будинок будує"(лопата)
Перевір:
Без кінця,
без сумніву, пліч-о-пліч, в обмін, по-свійськи, в міру, вперед-таки, до запитання,
казна-коли, до лиця, до речі, на щастя, з краю на край, хтозна-де, з усіх усюд, в основному,
багато-багато, в цілому, до побачення.
Слайд 13
Завдання другої групи:
1.Запишіть
прислівники, розкриваючи дужки: як (небудь), десь (то), (хтозна) як, якось (то).
2. Вставте, де потрібно, дефіс у
прислівниках.
З дня на
день, будь коли, де не де, сам на сам, раз у раз, геть чисто, один в один.
рік у
рік, по ведмежому, ледве ледве, з дня на день, по дитячому, сяк так.
час від
часу, з боку на бік, віч на віч.
У прислівниках, які пишуться через дефіс, підкресліть четверту з кінця букву і прочитаєте відгадку до загадки:
"Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє" (книжечка).
Перевір: З дня на день,
будь-коли, де-не-де, сам на сам, раз у раз, геть-чисто, один в один, рік у рік,
по-ведмежому, ледве-ледве, з дня на день, по-дитячому, сяк-так, час від часу, з
боку в бік, віч-на-віч.
Слайд 14
Завдання третьої групи:
1.Прочитайте
і поясніть правопис поданих прислівників. Запишіть, розкриваючи дужки. З дня
(на) день, всього (на) всього, раз (у) раз, по (перше), (по) київськи.
2.
Запишіть прислівники у дві колонки (разом, окремо)
Що разу,
у бік, там сям, без вісти, що неділі, вранці рано, в гору, мимо хідь, геть
чисто, один однісінький, в наслідок, в знаки, в нічию, як небудь, з давніх
давен, десь інде, на тщесерце, що найдовше, хтозна як, коли небудь, зроду віку,
в тім, на споді, до тла, будь коли, в сьоме, аби то.
Підкресліть у словах третю від початку букву і прочитаєте вислів
англійського політика і письменника Б. Дізраелі.
Прочитай:
різноманітність мати насолоду.
Пишуться
разом
|
Пишуться
через дефіс
|
Щоразу
|
там-сям
|
убік
|
вранці-рано
|
безвісти
|
геть-чисто
|
щонеділі
|
один-однісінький
|
вгору
|
як-небудь
|
мимохідь
|
з давніх-давен
|
внаслідок
|
десь-інде
|
взнаки
|
хтозна-як
|
внічию
|
коли-небудь
|
натщесерце
|
зроду-віку
|
щонайдовше
|
будь-коли
|
втім
|
аби-то
|
насподі
|
|
дотла
|
|
всьоме
|
|
Слайд 15
Завдання четвертої групи:
1. Прочитайте.
Випишіть прислівники та поясніть їх правопис. Ген – ген село в імлі видніє.
Ледь – ледь пливе маленький човен. З – під
копит густо і далеко одлітали грудки зволоженої по – весняному землі.
Тяжко – важко сіромасі боротись з нудьгою.
2. До
поданих словосполучень дібрати синонімічні прислівники, що пишуть через дефіс.
Записати їх.
Як я
(по-моєму). Трохи (ледь-ледь). Як козак (по- козацьки). Давно (з давніх-давен).
Зрідка (вряди-годи, коли-не-коли). Дружно (пліч-о-пліч). Безкінечно (без
кінця-краю). Дуже тихо (ледь -ледь).
Слайд 16
А зараз, діти, давайте пограємось.
Лінгвістична гра «Добери синонім»
На босу
ногу
ліворуч
Справа
силоміць
Зліва босоніж
Проти
волі
мимохідь
Похапки праворуч
По
дорозі
чимраз
Будь-коли нашвидкуруч
Дедалі повсякчас
Слайд 17
V. Підведення підсумків уроку
(рефлексія), оцінювання, домашнє завдання:
— Ось нарешті, діти, ми з вами підійшли до
останнього етапу нашого уроку. То ж давайте підведемо підсумки.
Метод «Прес»
1) Після яких префіксів у прислівниках
пишеться дефіс?
2) Перед якими суфіксами у прислівниках
пишеться дефіс?
3) Які слова-винятки запам'ятали?
Слайд 18
Вправа
«Мікрофон»
Чи
досягли ми, діти, тих очікуваних
результатів, які поставили перед собою на початку уроку? Чи справдилися
передбачення?
Сьогодні на уроці…
• найбільший мій успіх...
• найбільше труднощів я відчув...
• не вмів, а тепер вмію...
VІ.
Оцінювання.
—
Молодці, мої маленькі мовознавці.
Ось і
уроку кінець!
Хто
працював, той молодець!
Що
сподобалось вам поділіться.
Що
сумним було, пожалійтесь.
Хто
працював погано, хто – примірно
Оцініть
себе, діти, мудро і вірно
Час урок
закінчувати і завдання додому записувати.
Слайд 20
VІІ. Домашнє завдання:
Список використаних джерел:
1. Глазова
О., Кузнецов Ю. Рідна мова. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних
закладів. – Київ: “Зодіак-ЕКО”, 2007.
2.
Морозова Л.Г. Українська мова:
Плани-конспекти уроків 7 клас
— Харків.: Ранок, 2000. С. 89-91
3.
Омельчук С.А.Усі уроки української мови
в 7 класі. — Харків.: Основа, 2007. С.233-242
4.
Ткачук Т.П. Рідна мова. Робочий зошит 7
клас. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008. С.94-97
6.
http://yrok.net/index.php/ukrainska-mova/7-klas-ukrajinska-mova/454-51-53-konspekt-uroku-n
Немає коментарів:
Дописати коментар