Тип уроку: комбінований, засвоєння нових знань, умінь, вироблення
практичних навичок
Автор: Товмач Лідія Іванівна вчитель
української мови і літератури
Виповзького НВО «ЗОШ І – ІІІ
ступенів – ДНЗ»
Переяслав-Хмельницької районної
ради
Програма
для загальноосвітніх навчальних закладів: Українська мова 5-12 класи / Автори:
Г.Т. Шелехова, В.І. Тихоша, А.М. Корольчук, В.І. Новосьолова, Я.І. Остаф. За
редакцією Л.В. Скуратівського. – К.: Ірпінь: Перун, 2005. – 176 с.
Слайд 2
Мета: ознайомити
учнів з правилами написання прислівників разом і окремо; формувати у них уміння
правильно писати слова з даною орфограмою; розвивати пам'ять; виховувати
культуру мовлення.
Обладнання: підручник,
таблиця, індивідуальні картки.
Методи та прийоми:
евристична бесіда, індивідуальна робота з картками, орфографічна розминка, зоровий
диктант, лінгвістичне повідомлення, проблемні питання, робота з таблицею,
розподільний диктант-загадка, тренінг пам'яті.
Хід уроку
Слайд 3
І.
З'ясування емоційної готовності до уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності
Погляньте
одне на одного й подаруйте посмішку. Побажайте успіху.
Слайд 4
III. Актуалізація і корекція опорних
знань учнів
• Пригадаймо, на які питання відповідають
прислівники?
• Яка найголовніша ознака прислівника? (Незмінність)
• Яким членом речення виступає найчастіше?
(Обставиною)
• Які спільні ознаки прислівника і
дієприслівника?
• Які граматичні категорії має
прислівник?
• Коли пишемо н і нн у прислівниках?
1. Перевірка домашнього завдання
А)
Індивідуальна картка учневі (виконує біля дошки)
Слайд 5
Б)
Орфографічна розминка класу
1. Зоровий диктант.
Рано
(вранці), довго (довго), любо (дорого), кінець (кінцем), час (від часу),
з дня
(на, день), раз (у, раз), пліч (о, пліч), рік (у, рік), один (одним),
2. Зробити словотвірний розбір виділеного
слова.
Слайд 6
IV. Повідомлення теми в завдань уроку
Цілевизначення
та планування
• Окреслення кола проблем, які будуть
розв'язувати.
• Вибір цілей, що стосуються уроку.
V. Сприйняття та засвоєння навчального
матеріалу
1. Словниковий диктант.
Ледве-ледве,
по-перше, якось-то, казна-що, по-українськи, віч-на-віч, хтозна-де, де-не-де,
по-нашому, по-літньому.
Слайд 7
1. «Скринька розуму».
Як пишуться прислівники до/речі,
на/зло, мимо/ волі, раз/у/раз?
Слайд 8
2. Пояснення вчителя з використанням таблиці
«Правопис прислівників».
За
походженням прислівники поділяються на дві групи:
непохідні:
де, куди, тут, там, тоді;
похідні
— утворилися від різних частин мови і тому можуть писатися разом, окремо або
через дефіс.
Слайд 9 - 10
Слайд 11
Прислівники
пишуться:
Разом
|
якщо
вони утворилися сполученням:
1) іменника з прийменником (прийм. +
присл., числ., імен.):
знизу,
безвісти, вголос, вдосвіта, вранці;
2) колишнього короткого прикметника з
прийменником: здалека, здавна, зокрема,
зліва, знову, напевне, допізна, нарізно,
але: в
основному, в цілому;
3) числівника з прийменником: спершу, вдруге, заодно, поодинці, натроє;
4) займенника з прийменником: нащо, навіщо, передусім, внічию;
5) прислівника з прийменником: віднині, забагато, надалі, повсюди,
потроху, але: на завтра, на потім, на «ура»;
6) сполученням будь-якої частини мови з
кількома прийменниками: вдосвіта,
завдовжки, напередодні, навпростець, навкруги, навпростець, наприкінці;
7) з кількох основ (з прийменником чи без
нього): обабіч, босоніж, мимоволі,
праворуч, насамперед, стрімголов;
8) сполученням
різних частин мови з частками аби, ані, де, чи, що, як
(Аби,
де, що, як , + присл.): абикуди, абияк,
анітрохи, дедалі, чимало, щовечора, якомога,
але:
дарма що, чи що, хіба що, тільки що, як коли, як слід, як треба
|
Окремо
|
Прислівникові
сполучення іменника та прийменника.
Такі
сполучення помітно зберігають значення своєї частини мови, тому вони не
повністю перейшли до розряду прислівників:
1.
прийменник + іменник, без кінця, з радості, на щастя
2. На
(що?) зло, до речі.
3. ім. + прийм. + ім. раз у раз, сам на
сам, з боку на бік.
4. ім. + ім. (0. в.) честь честю, кінець
кінцем
Окремо
також пишуться прислівникові сполучення слів у формах знахідного й орудного
відмінків однини: кінець кінцем, один
одним, сама самотою
|
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!
Прислівники,
утворені від прикметників, пишемо разом, крім прислівників з по-: по-новому,
по-сімейному.
Слайд 12
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Утворіть
прислівники від поданих слів.
Де, коли
— ;..; до, верх — ...; до, пізно — ...; за, новий — ...; рік, рік — з, високий
— ...; одна, одна — ...; з, раз —....
Протягом
3 хв. запам'ятати якнайбільше прислівників. Записати по пам'яті.
Стрибнути
з розгону, попрацювати на славу, поглядати час від часу, міркувати на самоті,
видно з усіх усюд.
Запам'ятати
правопис!
3. Вибіркове письмо
Виписати
словосполучення, до складу яких входять прислівники. Поставити питання до залежного
слова.
Загнати
в ногу колючку, йти в ногу, оповідання без кінця, говорити без кінця; в цілому
правильно, в цілому світі; говорити у вічі, дивитись у вічі.
4. Творча робота на розрізнення
прислівників та сполучень іменників з прийменниками
•
Удень тепло...
|
•У
день народження...
|
•
Вивчив напам'ять...
|
• На
довгу пам'ять
|
•
Тепло надворі...
|
• На
дворі шкільному...
|
•
Підняли догори...
|
•
Підійти до гори...
|
5. Самостійна робота.
Ключ: за
третьою від початку літерою прочитаєте українську приказку, якщо правильно
розподілите слова:
Будь-як,
воднораз, анітелень, до пори, вслід, за рахунок, в ноту, якось-то,
по-бойовому, згори, якнайкраще, до пори, в затишку, яке-небудь, зверху, до
діла, з переляку.
Слайд 16
6. «Розумне перо».
Запишіть подані прислівники у дві
колонки: утворені від іменників, утворені від прикметників.
Удень, запанібрата, несказанно,
знадвору, згарячу, насміх, дочиста, заблизько, по-іншому, нанівець, знаскоку,
влітку, щоденно, завбільшки, нагору, по-зеленому, навмання, навшпиньки,
звисока, в основному, навесні, потиху, з середини, дощенту, навхрест,
по-східному.
Підкресліть четверту від початку букву і прочитаєте рядок з поезії Є.
Маланюка "Прага".
Ключ: (
над містом шерех крил небесних)
Утворені від іменників
|
Утворені від прикметників
|
Удень
|
несказанно,
|
запанібрата,
|
згарячу
|
знадвору
|
дочиста,
|
насміх,
|
заблизько
|
нанівець
|
по-іншому
|
знаскоку
|
щоденно
|
влітку
|
завбільшки
|
нагору
|
по-зеленому
|
навмання
|
звисока
|
навшпиньки
|
в основному
|
навесні
|
потиху
|
з середини
|
по-східному
|
дощенту
|
|
навхрест
|
|
Слайд 17
VII.
Рефлексивно-оцінювальний етап
• Чи справдилися передбачення?
Прислівників багато в мові.
Усі яскраві, усі чудові!
Щоб здобути знань основи,
Вивчіть
цю частину мови.
Оцінювання.
Слайд 18
VIII. Домашня робота
Напишіть
оповідання (казку, гумореску), використавши прислівники
згарячу,
куди-небудь, спереду, вночі, востаннє, мало-помалу, тишком-нишком, навмання,
впевнено, вгору, нашвидкуруч, додому.
Список використаних джерел:
1. Глазова
О., Кузнецов Ю. Рідна мова. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних
закладів. – Київ: “Зодіак-ЕКО”, 2007.
2.
Морозова Л.Г. Українська мова:
Плани-конспекти уроків 7 клас
— Харків.:
Ранок, 2000. С. 91-93
3.
Омельчук С.А.Усі уроки української мови
в 7 класі. — Харків.: Основа, 2007. С.233-238
4.
Ткачук Т.П. Рідна мова. Робочий зошит 7
клас. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008. С.97-101
5.
http://www.teacherjournal.com.ua/shkola/ukrainska-mova-ta-literatura/459-pravopis-prislvnikv-czikl-urokv-ukransko-movi-u-7-klas.
Немає коментарів:
Дописати коментар